Bağdadi’nin eşi yıllar sonra açıkladı! DAEŞ’i onlar mı kurdu?

    Haber7

DAEŞ örgütünün öldürülen lideri Ebu Bekir el-Bağdadi‘nin eşi yıllar sonra BBC‘ye bir röportaj verdi. Ümmü Hüdayfe konuşmasında Bağdadi ve ABD’ye ilişkin çok ilginç bir bilgiyi kamuoyu ile paylaştı. Hüdayfe’nin açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD eski Başkanı Trump’ın, Irak eski Başbakanı Maliki’nin de aralarında olduğu dünyanın pek çok devlet adamı, medya organı ve gazetecileri tarafından DAEŞ’in kuruluşuna ilişkin sarf edilen sözler akıllara geldi.

BAĞDADİ ABD GÖZALTISINDAN SONRA DEĞİŞTİ

Yıllarca Irak ve Suriye’de binlerce kişiyi katleden terör örgütü DAEŞ‘in ABD tarafından kurulduğu bu güne kadar birçok kişi ve kurum tarafından öne sürülmüştü. İddialar resmi olarak doğrulanamasa da DAEŞ‘in kuruluşuna ilişkin ABD’nin etkinliği hep gündem de olmuştu. Terörle bağlantılı suçlar nedeniyle şu anda hapishanede bulunan Bağdadi’nin eşinin sözleri DAEŞ‘i ABD’nin kurduğu iddialarını güçlendirdi. 

Irak’ta hapishanede tutulan Hüdayfe, 1999 yılında evlendiği Bağdadi’nin ABD ile 2005 yılındaki ilişkisinin ardından eşinde büyük bir değişiklik olduğunu söyledi. Evliliğinin ilk yıllarında Bağdadi’nin “dindar ama aşırı değil… muhafazakar ama açık fikirli” bir insan olduğunu belirten Hüdeyfe, 2005 yılında Bağdadi’nin ABD güçleri tarafından gözaltına alınması ve bir yıl boyunca Bucca Kampı‘nda bulunan gözaltı merkezinde tutulmasının ardından eşinin çok değiştiğini ifade etti. 

Bağdadi’nin ABD hapishanesinde geçirdiği sürenin ardından giderek aşırı uçlara kayan biri haline geldiğini belirten Hüdayfe, “gözaltındayken cinsel işkenceye maruz kalmış olabileceğini” de ima etti.

DEVLET BAŞKANLARI SÖYLEMİŞTİ

DAEŞ‘in ABD tarafından kurulan bir terör örgütü olduğuna ilişkin bugüne kadar birçok iddia öne sürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan, ABD eski Başkanı Donal Trump‘a, Irak eski Başbakanı Maliki‘den dünyanın önde gelen yayın organlarına ve gazetecilerine kadar pek çok kişi, kurum ve kuruluş bu iddiayı dile getirmişti.

Konuya ilişkin 2017 yılında AK Parti Ağrı İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de DEAŞ neyse, YPG-PYD de odur. DEAŞ’ı kim kurdu, silahlandırdı, ülkeyi kana ve ateşe boğduysa, bugün YPG-PYD’yi de onlar donatıyor, yönetiyor, yönlendiriyor” demişti. 

ABD eski Başkanı Donald Trump ise 2016 yılında başkanlığa adayken yaptığı konuşmada DAEŞ’in dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından kurulduğunu belirterek “IŞİD Obama’yı onurlandırıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi anma töreninde DAEŞ’in ülkenin batısındaki Anbar Valiliği’nde ABD tarafından kurulduğunu söylemişti. Maliki, “DEAŞ çetelerinin nasıl, hangi amaçla kurulduğuna dair tüm detaylar elimizde var. Bu örgüt, 2012 yılında Anbar meydanlarında başlayan oturma eyleminden doğan bir Amerikan icadı” demişti. 

The Guardian yazarı Seumas Milne, 2015 yılında ABD’nin Ortadoğu’yu dizayn etmek için DAEŞ’in nasıl kullandığını açıklamıştı. Milne, “ABD DAEŞ’in Irak ve Suriye’de yükselişini nasıl besledi?” başlıklı yazısında, ABD istihbarat raporlarında Irak ve Suriye’de Selefi bir devletin yükselişinden daha 2012 yılında bahsedildiğini, fakat ABD ve Batılı güçlerin buna karşı önlem almak bir yana, tam tersine bu durumu desteklediklerini ortaya koymuştu.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir