‘ABD Suriye’de özerklik hayalinden vazgeçmeli’

AYDIN HASAN / Ankara – Bu ifadenin kullanılışı ve ABD’nin tutumuna ilişkin Milliyet’e değerlendirmelerde bulunan emekli Büyükelçi Uluç Özülker, şunları söyledi:

‘ABD ikili oynuyor’

“ABD, Suriye’de ikili oynuyor. ABD seçimler için yapma diyemediği için şartların olgunlaşmadığını söylüyor. Türkiye’nin güçlü tavrı nedeniyle ABD geri adım atmak zorunda kaldı. Bunun için seçim ertelendi.

Özerk yönetim demek, federal sisteme geçmek, onu istemek demek. Suriye bugün fiilen bölünmüş durumda. ABD, petrolün olduğu Deyrizor bölgesinde hakim. Ama ABD, Suriye’deki hakamiyetini 2 bin askeri ile sağlamıyor. Suriye’de bunu PYD’yi silahlandırarak yapmaya çalışıyor. ABD, Suriye’de kendi kontrolünde bir bölge politikası güdüyor. Ama ABD’nin Suriye’de Condoleezza Rice’den (2005 – 2009 dönemi eski ABD Dışişleri Bakanı) bu yana yapmaya çalıştığı, hayallerinin uzantısı olmaktan öteye geçmez. Türkiye, içeride PKK’yı bitirdi. Çevresindeki ülkelerde güvenliği sağlıyor. Artık ABD’nin bu hayalini topyekün rafa kaldırmasının gerektiği ortada.”

‘PKK’yı topraklandırma oyunu’

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi ve SETA Araştırmacısı Doçent Murat Aslan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki seçim girişimine sert çıkması ile ABD Savunma Bakanlığı ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasında daha önce Bosna olayında yaşanana benzer bir çelişki yaşandığını söyledi. “Türkiye’nin söylemindeki sertlik, bir operasyonun öncül mesajıydı. Seçimi, ABD Dışişleri Bakanlığı erteletti” diyen Aslan, “PYD, BM koordinasyonunda Suriye için yapılan müzakerelerde masada olmak istiyor. Seçim ile ‘halk özerkliği benimsedi’ mesajı vermek istiyordu. Seçim bir başka açıdan da, PKK’nın topraklandırılması adına yapılan bir Acem oyunu idi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir